Bóle kobiet w ciąży

 

osteopatia ciaza


Ciąża jest dla kobiety okresem wyjątkowym, jednak w tym czasie może się spotkać z różnymi dolegliwościami i napięciami, szczególnie w układzie kostnoszkieletowym. Związane jest to często z przyrostem masy ciała, choć przyczyn może być więcej. Ich umiejscowienie i nasilenie zależy między innymi od etapu ciąży.

Przyczyna i objawy

Napięcia i bóle u kobiet w ciąży często wynikają ze zmiany postawy ciała, spowodowane przemieszczeniem się środka ciężkości ku przodowi. Dodatkowe napięcia w obrębie miednicy i przepony utrudniają natomiast odpływ krwi do serca z dolnej części ciała. Może to spowodować lub pogłębić istniejące żylaki nóg i hemoroidy. Dolegliwości bólowe są też efektem działania hormonów. Z jednej strony hormony rozluźniają więzadła w całym ciele, co jest istotne dla prawidłowego przebiegu porodu. Z drugiej jednak wpływa to na przeciążenie więzadeł, stawów, dyskomfort i ból. Ponadto, w miarę jak dziecko rośnie w łonie matki, może uciskać (oczywiście nieświadomie) przeponę, narządy wewnętrzne lub zmienić ustawienie żeber. W takiej sytuacji kobieta może odczuwać trudności w oddychaniu albo zgagę.

Najczęstsze dolegliwości bólowe u kobiet w ciąży

Bóle pleców, bóle kręgosłupa i kości krzyżowej, rwa kulszowa, bóle miednicy, bóle spojenia łonowego, bóle żebrowe, drętwienie kończyn, ciężkość kończyn dolnych, obrzęki i mrowienie, zespół cieśni nadgarstka, zaburzenia w napięciu mięśni – te również po porodzie.

Leczenie

Klasyczna farmakoterapia daje kobiecie niewiele możliwości leczenia bólu, z uwagi na to, że w okresie ciąży spektrum polecanych i bezpiecznych leków jest naprawdę niewielkie. Osteopatia jest alternatywą ‐ zapewnia metody leczenia w sposób niefarmakologiczny, a jednocześnie bezpieczny, zarówno dla kobiety, jak i dziecka. W leczeniu bólu u kobiet w ciąży, stosuje się bardzo delikatne techniki osteopatyczne oraz terapię czaszkowo‐krzyżową. Dla unormowania wszelkich dysfunkcji i napięć, aplikuje się łagodne masaże oraz właściwie dobrane ćwiczenia.

Zapraszam do zapoznania się z publikacjami mojego autorstwa:

pdfDolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży

ćwiczenia

Zobacz dedykowany zestaw ćwiczeń

Osteopatia

Człowiek to jedność

PIERWSZA WIZYTA

zobacz dedykowany zestaw ćwiczeń

O mnie

dr n. med., osteopata, terapeuta manualny, fizjoterapeuta

Szkolenia

Serdecznie zapraszam na warsztaty

TERAPIA

Indywidualne podejście do dysfunkcji pacjenta

Szkolenia

Serdecznie zapraszam na warsztaty

BADANIE PRZEDMIOTOWE

Zobacz szczegóły

Rozciąganie boku ciała

Rozciąganie barków

Ćwiczenia ruchomości odcinka lędźwiowego

Ćwiczenie rozluźniania miednicy